Żołnierz WP uzbrojony w Pm PPS wz. 43 (lato 1947 r.)

Żołnierz WP uzbrojony w Pm PPS wz. 43 (lato 1947 r.)

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym:

Panowie
Marcin RYCHŁY i Jarosław DĄBROWSKI

wygłoszą referat na temat:

Prawdziwy Rolls-Royce wśród „stenów”
i nieprawdziwa wojenna legenda:
pistolet maszynowy PPS wz. 1943.

 
 
Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 18 lutego 2016 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3

Prawdziwy Rolls-Royce wśród „stenów” i nieprawdziwa wojenna legenda: pistolet maszynowy PPS wz. 1943.

„Sten” to niemal powszechnie znana nazwa pistoletu maszynowego, którą śmiało można uznać za synonim broni wręcz przysłowiowo prostej i taniej. Mimo powszechnie znanej niestaranności wykonania brytyjskie „Steny” spełniły stawiane im oczekiwania prostego, taniego, dogodnego do masowej produkcji w warunkach wojennych i wystarczająco niezawodnego pistoletu maszynowego. Tym samym kryteriom sprostać miał pm stworzony w czasie wojny w Rosji, która w wyniku niepowodzeń na frontach utraciła niemal połowę potencjału swego przemysłu obronnego. Jednak porównując pistolet maszynowy PPS-43 konstrukcji Sudajewa z pm „Sten” łatwo zauważyć, że priorytetową prostotę konstrukcji i bezwzględne podporządkowanie wojennej ekonomice wytwarzania udało się połączyć nie tylko z ewidentnymi walorami użytkowymi, lecz z wystarczającą starannością wykonania, a nawet i z pewną elegancją. Od 1944 roku pm wz. 43 oryginalnego wyrobu stanowiły uzbrojenie WP walczącego na froncie wschodnim, polskich formacji specjalnych oraz wielu niemal całego polskiego podziemia niepodległościowego. Po wojnie uruchomiono ich masową produkcję w kilku zakładach krajowych (także w znacząco zmodyfikowanej formie), a ostatnie PPS wz. 43 wycofano z pododdziałów WP pod koniec lat 80-tych ubiegłego stulecia.
PPS używały lub nadal używają (!) armie przynajmniej 17 państw. Z pm PPS wiąże się jeden z mitów tzw. „Wojny Ojczyźnianej”, że były bronią stworzoną podczas blokady Leningradu przez wojska niemieckie, którą wytwarzano masowo i przez zamarznięte Jezioro Ładoga dostarczano żołnierzom RKKA. Postaramy się opowiedzieć, czy tak było naprawdę.

1318 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing