ZARZĄD

Polskiej Sekcji Miecza Japońskiego

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym:

Pan Jerzy Klawiński

wygłosi prelekcję:

„Samonji – szkoła kucia mieczy z Chikuzen. Słynna i … nieznana.”

Na zdjęciu: Skarb Narodowy – “Juraku” (“Taikō Samonji”)

miecz krótki Tantō, miecznik: [mei] Sa/Chikushū Jū, okres Nanbokuchō , XIV w.

Fukuyama Museum of Art

Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w piątek 24 listopada 2023 r. o godz. 16:30 w gmachu Muzeum Azji i Pacyfiku przy ul. Solec 24 w Warszawie.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Polskiej Sekcji Miecza Japońskiego, które odbędzie się w dniu 24.11.2023 r. (piątek) o godzinie 16:30 w gmachu Muzeum Azji i Pacyfiku przy ul. Solec 24 w Warszawie.

 

W trakcie spotkania, w części prelekcyjnej zostanie przedstawiony wykład kol. Jerzego Klawińskiego pt.: „Samonji – szkoła kucia mieczy z Chikuzen. Słynna i … nieznana”.

Założycielem szkoły Chikuzen Sa był Saemon Saburo Yasuyoshi, nazywany również O-Sa. W opinii wielu badaczy uważany jest za jednego z dziesięciu słynnych uczniów Masamune, jak również jego ostatnich.

Do dziś zachowało się kilka przykładów jego prac m.in. trzy tanto, które są datowane na lata 1338-1340. Jego prace wykazują wyraźne cechy dawnego rzemiosła Kiusiu ale także stylu Soshu. Istnienie tanto Skarbu Narodowego jego syna, Sa Yukihiro, które zostało wykonane w prawie dokładnie tym samym stylu, co prace jego ojca, utwierdza w przekonaniu o wysokim kunszcie prac szkoły. Oprócz jego syna – Yukihiro, innymi znanymi uczniami szkoły Chikuzen Sa byli: Yasuyoshi, Yoshisada, Yoshihiro, Kunihiro, Hiroyasu i Sadayoshi.

Druga część spotkania zostanie przeznaczona na prezentację eksponatów członków Naszej Sekcji oraz omówienie spraw dotyczących bieżącej działalności.

276 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing