Profesor związany jest zawodowo z Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Książąt Czartoryskich od blisko sześćdziesięciu lat. W tym długim czasie niestrudzenie popularyzował zbiory Muzeum w kraju i na świecie, organizując wystawy, publikując niezliczone artykuły, wydając książki i albumy, które są fundamentalnymi pozycjami dotyczącymi polskiego muzealnictwa i bronioznawstwa.
W trakcie uroczystości wręczono Jubilatowi tom XIII „Studiów do dziejów dawnego uzbrojenia i ubioru wojskowego”, wydawnictwa naukowego, którego był wieloletnim redaktorem naukowym. W tomie tym ukazał się także artykuł Profesora pt. „Ikonograficzne studium plafonu w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Trofeum dyplomatyczne biskupa i kanclerza Jakuba Zadzika po wojnach szwedzkich i wojnie smoleńskiej”.
Na uroczystość przybyli bardzo liczni goście z całej Polski. Nadesłano kilkadziesiąt adresów gratulacyjnych. Profesor przyjął życzenia, gratulacje, kwiaty i prezenty oraz częstował swoich gości tortem marcepanowym.
W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele Oddziałów Stowarzyszenia z całej Polski. Profesor od samego początku związany był ze Stowarzyszeniem, będąc jego wieloletnim prezesem w latach 1972-1996 oraz redaktorem naczelnym wspomnianych już „Studiów…”, do dziś jednego z najważniejszych periodyków poświęconych dawnej broni i barwie. Zasługi prof. Żygulskiego na tym polu są zresztą nieocenione i trudne do wymienienia. Dość powiedzieć, iż jego publikacje są niezmiennie od kilkudziesięciu lat niedoścignionym wzorem i wciąż aktualną wiedzą dla wszystkich bronioznawców!
fotografie: Jacek Świderski (Muzeum Narodowe w Krakowie)