Zarząd Oddziału Poznańskiego  zaprasza na spotkanie, w trakcie którego pan Wojciech Lorek wygłosi referat:”Sześciostrzałowe rewolwery kapiszonowe Model 1858-1863 systemu Remingtona”.

 

Zebranie odbędzie się w dniu 31 marca 2023 r. o godz. 17 00 w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu

 

Remington New Model Army 1858 to dziś najpopularniejszy rewolwer wśród pasjonatów broni czarnoprochowej. Jednak dawniej, pomimo zastosowania nowatorskich rozwiązań, pozostawał w cieniu sześciostrzałowców Colta.

W 1860 roku bazując na patencie Bealsa rodzinna manufaktura Remington & Sons rozpoczęła produkcję rewolwerów Remington–Beals Model 1858 najpierw w wersji ,,Navy” w kalibrze 0,36 cala, a następnie ,,Army” w kalibrze 0,44 cala. Jednotaktowy rewolwer kapiszonowy posiadał zamkniętą ramę szkieletu i wysuwaną oś, co znacznie ułatwiało wyjęcie bębna. Na tle innych rewolwerów z epoki, w tym „coltów”, było to nowatorskie rozwiązanie wzmacniające konstrukcję i ułatwiające użytkowanie broni.

Wybuch wojny secesyjnej w 1861 roku sprawił, że wzrosło zapotrzebowanie także na broń krótką. W ogniu trwającego konfliktu, bazując na uwagach Departamentu Uzbrojenia powstawały kolejne modyfikacje rewolweru Model 1858: Remington-Elliot Model 1858  i Remington New Model Army 1863.

Mimo większej popularności rewolwerów Colta, New Model Army 1858, a zwłaszcza wzór 1863, znalazły uznanie nie tylko wśród żołnierzy, ale po zakończeniu wojny secesyjnej również wśród licznych rewolwerowców i zdobywców Dzikiego Zachodu. Strzelcy cenili sobie jego solidne wykonanie, niezawodność i poręczność.

Słynnym użytkownikiem rewolweru Remington New Model Army 1863 był między innymi William Frederick Cody zwany Buffalo Billem – słynny zwiadowca armii USA, później rewolwerowiec i organizator widowisk Wild West Show. Powtarzał, że ta broń nigdy go nie zawiodła.

Zdobione Remingtony posiadał również generał wojsk Unii i późniejszy prezydent USA Ulysses Grant (1822-1885).

Wojciech Lorek

 

677 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing