ZARZĄD

Polskiej Sekcji Miecza Japońskiego

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym:

Pan Jerzy Klawiński

wygłosi prelekcję:

„Yamato Tegai – wędrówka przez wielki, prowincje i szkoły”

Na zdjęciu: Skarb Narodowy – miecz tachi, miecznik: Kanenaga I, okres Kamakura, XIII w.

Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w piątek 9 grudnia 2022 r. o godz. 16:30 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3.

Serdecznie zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkanie Polskiej Sekcji Miecza Japońskiego, które odbędzie się 9.12.2022 r. (piątek) o godzinie 16:30 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3.

W trakcie spotkania, w części prelekcyjnej zostanie przedstawiony wykład kol. Jerzego Klawińskiego pt. „Yamato Tegai – wędrówka przez wielki, prowincje i szkoły”. W okresie Nara (710-784), zanim stolica została przeniesiona do Kioto w prowincji Yamashiro, prowincja Yamato była centrum kultury japońskiej. Rozwój szkoły mieczy w Yamato był ściśle powiązany z bliskością tego obszaru do stolicy Nara będącego ośrodkiem świątynnym. Od końca okresu Heian (794-1185) świątynie w prowincji Yamato nabywały rozległe dwory, co m.in. wymagało obrony tak rozległych włości. Ukształtowało się więc pięć głównych szkół prowincji Yamato: Senjuin, Tegai, Taima, Hosho i Shikkake, które zaopatrywały świątynie w broń. Szkoła Yamato Tegai (大和手搔) wzięła swoją nazwę od lokalizacji warsztatu, który był zbudowany jak podają źródła przed bramą Tengai-mon należącą do świątyni Todaiji w Nara. Pierwsze pokolenie kowali (Kanenaga) datowane jest na lata ok. 1288-1293, i jest jednocześnie traktowane jako fundatorzy szkoły mieczy Yamato Tegai, która wytwarzała głownie aż do okresu Nanbokuchô.
Oczywiście po prelekcji, planujemy panel dyskusyjny.
W drugiej części spotkania Zarząd Sekcji omówi sprawy bieżące.

Jeszcze raz bardzo serdecznie Państwa zapraszamy.

306 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing