SMDBiB ODDZIAŁ ŁÓDZKI im. PROF. DR. HAB. ANDRZEJA NADOLSKIEGO zaprasza w dniu 27 kwietnia 2022 roku o godz. 17.00 do Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przy ul. Gdańskiej 13 na odczyt kol. Daniela Henczela: „Sylwetka pioniera niemieckiego w 1914 roku na przykładzie żołnierza z 49. Rezerwowej Kompanii Pionierów”

Można zaryzykować stwierdzenie, że historia formacji wojsk inżynieryjnych wyspecjalizowanych w zakresie wszelkich prac, które wspierały działanie innych rodzajów broni sięga najpewniej już czasów starożytnych. W przypadku polskiej historii wojskowości wspomnieć należy o słynnym mistrzu ciesielskim Jarosławie, który zbudował most łyżwowy pod Czerwińskiem w czasie wojny z Zakonem Krzyżackim w 1410 roku. Wraz z rozwojem sztuki wojennej żołnierze takich jednostek zaczęli być nazywani pionierami, a ich zadania na polu bitwy i w strefie przyfrontowej często decydowały o zwycięstwie lub przegranej danej strony. Przed wybuchem pierwszej wojny światowej jednostki pionierów były każdej armii na świecie, w tym Armii Cesarstwa Niemieckiego. W czasie prezentacji przybliżony zostanie zarys funkcjonowania jednostek pionierów w armii niemieckiej w pierwszych miesiącach Wielkiej Wojny, jak i zaprezentowana zostanie sylwetka pioniera na przykładzie żołnierza z 49. Rezerwowej Kompanii Pionierów, która w ramach 49. Rezerwowej Dywizji Piechoty wzięła udział w „Operacji Łódzkiej” w listopadzie 1914 roku.

Prezentacja zostanie wzbogacona o pokaz umundurowania wz. 1907/1910 (wraz z omówieniem struktury znakowej oraz barwy), uzbrojenia, oporządzenia, jak również narzędzi będących na wyposażaniu niemieckich pionierów w roku 1914.

415 Total Views 2 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing