uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym
Pan Waldemar GRABOWSKI
wygłosi referat:
Chorągwie milicji miejskich
(straży obywatelskich) w XVII wieku.
Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 21 listopada 2019 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3
Chorągwie milicji miejskich (straży obywatelskich) miast Rzeczpospolitej licznie występują w opisach uroczystości (wjazdów królów, wizyt ważnych osób, pogrzebów). Ale tylko w nielicznych wypadkach świadkowie tych uroczystości zostawili bardziej szczegółowy opis chorągwi. Zwykle ograniczano się do lakonicznych informacji, jak ta z opisu wizyty we Lwowie króla Zygmunta III w 1621 r. Napisano wówczas: „… za nimi piechota miejska, cechy z dwudziestoma czterema sztandarami, a w końcu młódź ormiańska …”.
Dość powszechna jest znajomość wyglądu chorągwi milicji miejskich Krakowa, Kazimierza, Stradomia – uwidocznionych na znanej powszechnie „Rolce sztokholmskiej”. Natomiast niewiele potrafiliśmy do tej pory powiedzieć na temat chorągwi innych miast.
Jednakże trwające badania zarówno historyków, jak i historyków sztuki, pozwalają nam coraz bardziej uzupełniać naszą wiedzę w tym zakresie.
Obecnie znane są już zachowane chorągwie lub ich malowane wizerunki z kilku miast Polski północnej. Dotyczy to Gdańska, Elbląga i Torunia.