Działka lotnicze B 20 na samolocie Ła 7

Działka lotnicze B 20 na samolocie Ła 7

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym:

Andrzej WASILCZYK i Jarosław DĄBROWSKI

Wygłoszą referat na temat:

Lotnicza strzelecka broń pokładowa ZSRR w latach 1941 – 1945

Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 24 września 2015 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3

Lotnicza strzelecka broń pokładowa ZSRR w latach 1941 – 1945

Uzbrojenie strzeleckie jest nieodłączną częścią lotnictwa wojskowego. W pierwszych walkach piloci strzelali do siebie z pistoletów, rewolwerów, broni myśliwskiej lub kb piechoty, wkrótce na samolotach zaczęto montować dostępne w armii km, ale bardzo szybko uświadomiono sobie potrzebę konstruowania wyspecjalizowanej strzeleckiej broni lotniczej dostosowanej do szczególnych wymogów prowadzenia dynamicznej walki powietrznej.
Celem prezentacji jest przybliżenie tematu lotniczego uzbrojenia strzeleckiego na przykładzie radzieckich karabinów i działek lotniczych produkowanych seryjnie i wykorzystywanych podczas wojny oraz konstrukcji w tym okresie zaprojektowanych. Była to broń używana podczas wojny również przez polskich lotników walczących na froncie wschodnim, a po jej zakończeniu przez wiele dziesięcioleci stanowiła wyposażenie polskiego lotnictwa wojskowego w okresie powojennym.
Przedstawione zostaną pierwsze radzieckie lotnicze km PW-1 i DA wprowadzone pod koniec lat dwudziestych. Zostaną omówione stricte lotnicze km SzKAS wytwarzane seryjnie od 1936 r., które w momencie powstania nie miał sobie równych w świecie pod względem szybkostrzelności. Nie zabraknie miejsca dla zaprezentowania 12.7 mm nkm BS, 20-mm automatycznego działka lotniczego SzWAK oraz kolejnych wzorów działek lotniczych kalibrów 20 mm, 23 mm, 37 mm i 45 mm opracowanych i wytwarzanych w latach II Wojny Światowej, lecz wciąż stosowanych i cenionych.
Pokrótce zaprezentowanie zostaną także samoloty wyposażone w daną broń oraz ich zastosowanie bojowe.
Niemal zawsze do nowo opracowanego naboju o jeszcze wyższych parametrach balistycznych powstają kolejne wzory broni – stąd przewidziano miejsce również na porównawcze omówienie odpowiedniej amunicji.

Andrzej Wasilczyk
Jarosław Dąbrowski

1432 Total Views 2 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing