Obraz – Kampament wojsk polskich i saskich pod Warszawą na polach Królikarni, Czerniakowa i Wilanowa.

Zarząd Oddziału Poznańskiego  zaprasza na spotkanie, w trakcie którego pan  dr Tomasz Karpiński przedstawi wykład: „Umundurowanie Regimentu Pieszego Koronnego Królewicza Jegomościa w świetle materiałów archiwalnych z drugiej i trzeciej ćwierci XVIII w.”. 

 

Zebranie odbędzie się w dniu 25 paździenika 2024 r. o godz. 17 00 w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu.

 

„Umundurowanie Regimentu Pieszego Koronnego Królewicza Jegomościa w świetle materiałów archiwalnych w drugiej i trzeciej ćwierci XVIII w.”

 

Umundurowanie regimentów pieszych autoramentu cudzoziemskiego w czasach saskich nie były nigdy przedmiotem samodzielnych badań. Owszem generalną charakterystykę i ogólne omówienie tych zagadnień znalazło się w pracy T. Ciesielskiego a wcześniej było wzmiankowane w pracy K. Górskiego poświęconej historii piechoty polskiej. Rozważania te przedstawiające jednak umundurowanie wielu jednostek musiały cechować się jednak pewnym poziomem uproszczenia, zwłaszcza wobec różnorodności stosowanych w tychże regimentach rozwiązań oraz zmienności obserwowanej w ich „barwie”. Pod tym ostatnim pojęciem autor rozumieć będzie ogólne umundurowanie, bez podziału na „mundur wielki” i „mundur mały”. Już na wstępie wskazać bowiem należy, iż wygląd tegoż munduru zmieniał się na przestrzeni dekad, a nawet zaledwie

Obraz – Kampament wojsk polskich i saskich pod Warszawą na polach Królikarni, Czerniakowa i Wilanowa.
Kampament wojsk polskich i saskich na polach Królikarni pod Warszawą w lecie 1732 r.(31.VII.- 18.VIII.1732 r.)Obraz olejny, kopia z I poł. XIX w. z obrazu malowanego w 1732 r. przez Jahanna Christiana Mock`a i znajdującego się jako własność Wettinów w Dreźnie. Kopia wykonana została na zlecenie W.Ks. Konstantego Pawłowicza. Na pierwszym planie żołnierze i sascy: husaria – kirasjerzy oraz żołnierze poszczególnych pułków piechty wraz z chorągwiami. Na drugim planie orszak królewski prowadzony przez marszałka Stanisława Poniatowskiego ojca króla, oddziały gwardii pieszej i konnej koronnej oraz artyleria. Na ostatnim planie namioty obozu o kościół w Królikarni. W roku 1926 obraz rewindykowany został ze Związku Radzieckiego. W roku 1930 przekazany został przez Zarząd Zbiorów Państwowych do Muzeum Wojska.

kilku lat. To w co był ubrany żołnierz nie był stałym i statecznym obrazem, a dynamika tych zmian jest dzisiaj w wielu przypadkach nieuchwytna. Ogromne spustoszenie i straty jakie dotknęły zasób archiwów w Polsce uniemożliwia nam dzisiaj odpowiedź na wiele pytań. Umundurowanie i wygląd żołnierzy w latach 1717-1763 nie są tutaj wyjątkiem. Z informacji wydobytych z zaledwie kilku zachowanych jednostek archiwalnych możemy jednak pokusić się o choćby częściową rekonstrukcję tego zagadnienia, i nawet jeśli z posiadanego materiału nie uda się przedstawić obrazu ostrego i wyraźnego, to jednak naszym obowiązkiem jest podjęcie takiej próby. Jest to tym bardziej zasadne, gdyż w przypadku Regimentu Pieszego Koronnego Królewicza Jegomościa zachowany materiał archiwalny ukazuje nam wspomnianą wcześniej dynamikę, a także pozwala na ustalenie nowych nieznanych dotąd munduroznawstwu polskiemu faktów.

 

dr Tomasz Karpiński

 

 

29 Total Views 2 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing